Minimální počet odchodů, systém a profesionalizace II. ligy. I o tom mluvil prezident klubu Teodoridis

Obrázek uživatele HC Rodos

Definitivně uzavřena byla před týdnem mistrovská hokejová sezona 2020/2021, když regulérně dohrány byla vlastně pouze nejvyšší Tipsport Extraliga a Chance liga. Druhá liga, všechny regionální a mládežnické soutěže napsaly v září a říjnu loňského roku jen chabých pár řádků svého příběhu.

Není se tak za čím ohlížet, naopak je potřeba dívat se dopředu. A přesně to bylo tématem krátkého rozhovoru s prezidentem HC Rodos Dvůr Králové nad Labem Vasilem Teodoridisem, jenž se dotkl několika zajímavých témat spojených s královédvorským hokejem.

Prozraďte, v jakém stádiu je nyní příprava na novou sezonu ve druhé lize.

Čekám, až se to okolo nás trochu více rozvolní, abychom se s našimi hráči mohli sejít. Dáme si schůzku a naplánujeme vše důležité pro příští sezonu. S ohledem na minulý ročník, ve kterém jsme toho moc odehrát nestihli, budeme chtít i tentokrát bojovat o nejvyšší posty. Teď jsme byli dva roky v mínusu, tak věřím, že už bude situace lepší a my dostaneme do třetice možnost vyhrát naši skupinu.

Znáte už složení jednotlivých skupin soutěže?

Ještě to není jisté, dělají se nějaké návrhy, ale potvrzené není nic. Nikdo ještě neví.

Jak to vypadá s kádrem? Zatím se mluví jen o nějakých odchodech. Můžete je potvrdit?

Odchody tak nějak asi známe. Honza Berger svými výkony zaujal ve Vsetíně a s účastníkem Chance ligy podepsal smlouvu i na další ročník. Po letech u nás končí Pepa Čáp, jenž bude od nového ročníku oblékat dres Nového Města v krajské lize. U ostatních kluků teprve uvidíme. Rozhodoval se Lukáš Karlík, jehož hodně zaměstnávají pracovní povinnosti, jinak by ale tým měl zůstat pohromadě. Nejistá situace je u Jardy Moučky. Ten hrál v uplynulé sezoně druhou nejvyšší soutěž na Slovensku a týmu Spišské Nové Vsi pomohl k postupu do extraligy! Jak to s ním bude dál, to se teprve dozvíme.

Co Patrik Fořt?

Patrik je stále na marodce a dává se dohromady. Musím se s ním dohodnout. Beru ale v potaz, že mu je 44 let a má již něco odehráno. Oba ale víme, že Patrik patří do Dvora, patří k našemu klubu. Trénuje u nás děti a mohu jen potvrdit, že nejen ony ho mají rády, jelikož se jim věnuje a dělá to moc dobře.

Jistě vám neuniklo odhlášení Trutnova ze druhé ligy. Co jste na tuto událost říkal?

Já se k tomu asi ani nechci vyjadřovat. Svůj názor jsem si udělal, ale našeho klubu se to netýká, tak je zbytečné se o tom bavit. Mohu jen zmínit, že je to velká škoda nejen pro naše fanoušky. Přicházíme o další velké derby. Nejprve Vrchlabí postoupilo do první ligy, teď v naší soutěži končí i Trutnov. Bohužel.

TRUTNOV KONČÍ VE DRUHÉ LIZE, BUDE HRÁT JEN KRAJ

Když jste zmínil Vrchlabí. Horalé po úspěšné nováčkovské sezoně ohlásili novou podobu realizačního týmu. Jak jsme na tom v tomto ohledu my?

Mohu s radostí říci, že u nás se nic nemění. Trenérem zůstává Jiří Zörkler, asistentem mu nadále bude Pavel Marek. Vedoucí mužstva je dál Miloš Hlavsa, kustodem Miloslav Rychtera. Zůstávám i já, sekretář klubu Ivo Polan a ekonomka Věra Kolářová. Nic se nemění (usmívá se).

VRCHLABÍ SLOŽILO NOVÝ TRENÉRSKÝ TÝM PRO PŘÍŠTÍ SEZONU

Zajímavým tématem, které se sice našeho klubu netýká, ale našich hráčů na hostování ano, je možnost nově vznikající Východočeské ligy. Už jste o ní slyšel?

Že se tenhle projekt připravuje, vím už dlouho. Znám se s lidmi z Chrudimi i České Třebové, takže jsem v obraze. Za sebe mohu říct, že působení ve Východočeské lize by klidně mohlo být i lepší než ve druhé lize. Jistě, ani tam to nebude levná záležitost, ale ve spoustě ohledů tam výhody jsou.

V čem například?

Tak třeba v tom, že ve druhé lize, pokud by zůstal stejný hrací systém, tak potkáte stejného soupeře v šesti duelech jen během základní části a pak na něho můžete narazit ještě v play off. Vychází mi to jako silně neekonomické. Hlavně z toho důvodu, že divák nepotřebuje stejný tým vidět třikrát během třech měsíců. A my tak přicházíme o fanouška a tím o peníze.

Co byste tedy navrhoval, aby druhá liga podobný problém neměla?

Pokud Východočeská liga vznikne a bude mít i rozumný formát, pak může být mnohem atraktivnější než druhá liga. Mně by se líbilo, kdyby se druhá liga sloučila v jednu soutěž a byla takzvaně „celočeská“. Jako je Chance liga. Hrálo by se s každým soupeřem jednou doma, jednou venku a lide by se na každého soupeře rádi přišli podívat.

Mohla by být Východočeská liga vzorem i pro jiné kraje a naopak hrozbou pro druhou ligu?

Určitě. Zástupci druholigových oddílů budou mít schůzku, na které budu pro, aby se naše soutěž hrála společně. Budu se to snažit prosadit.

Myslíte už od příštího ročníku?

Ano, ale jak říká, je to jen návrh. Jednat se o všem bude až v červnu v Praze. Co se týče ekonomických výhod či nevýhod, mohu jen říct, že v cestování by zase tak velký rozdíl nebyl. Navíc ty peníze, které by kvůli delším cestám chyběly, ty by se zase vrátily na atraktivitě soutěže v tom, že diváci by na zápasy s odlišnými soupeři spíše přišli.

Návštěvnost druhé ligy za posledních 5 odehraných sezon:

Mimochodem s ohledem na zastavení amatérského sportu během pandemie tu bylo ještě jedno otevřené téma. Profesionalizace druhé ligy.

Pracujeme na tom. Hráči ale mají všichni profi smlouvy, nebudeme se bavit o platech, ale smlouvy mají. Tyhle věci by se přece měly někde projevit.

Jakou tedy dáváte procentuálně šanci, že druhá liga bude brána jako profesionální soutěž?

Vidím to na pětašedesát procent.

Co byste na závěr vzkázal příznivcům dvorského hokeje?

Rád bych všechny pozdravil, ale hlavně bych chtěl velké spoustě z nich poděkovat. Velké procento permanentkářů se totiž rozhodlo nevyžadovat od klubu zpátky peníze, čímž chtěli Rodosu pomoci. Velmi tyto fanoušky uznávám. Mohu jen potvrdit, co jsem dopředu slíbil. Před novou sezonou budou mít tito lidé volný vstup na naše přípravná utkání. Poděkoval bych rád i všem sponzorům. Všem našim partnerům, kteří u hokeje i v této těžké době vydrželi. Samozřejmě dál sháním každého nového sponzora a věřím, že někdo vyjde dvorskému hokeji vstříc i v této době.

Tags: